Референдум в Македонії: близько 90% тих, хто проголосував – за зміну назви країни

Прем’єр-міністр Македонії Зоран Заєв в неділю закликав закріпити парламентським голосуванням результати референдуму з питання про перейменування країни. Разом з тим він визнав, що явка на референдумі була нижче необхідних 50 відсотків (за офіційними даними, вона склала 34 відсотки).

За словами опозиції, низька явка стала свідченням того, що більшість македонців – проти зміни назви держави. Разом з тим, згідно з попередніми результатами відбувся голосування, більше 90 відсотків взяли участі в рефендуму підтримали ініціативу уряду – перейменувати країну в Північну Македонію.

Позитивний результат референдуму визначає шлях до членства країни в НАТО і Євросоюзі. Прихильники бойкоту референдуму, які зібралися біля будівлі парламенту в столиці країни Скоп’є, скандували «Македонія».

Угода з Грецією, підписана в червні, дозволило б покласти край суперечкам, які сягають корінням в початок 1990-х, коли Македонія проголосила незалежність від Югославії. Греція вбачає в назві сусідньої країни територіальні претензії на її власну провінцію з такою ж назвою і блокує зусилля Македонії по вступу в НАТО.

Однак угода викликала неприйняття по обидва боки кордону. Його противники звинувачують уряди своїх країн в занадто великих поступках іншій стороні. Націоналісти, включаючи президента Македонії Георге Іванова, закликали бойкотувати голосування. Виборча комісія Македонії повідомила в п’ятницю, що референдум буде визнаний недійсним, якщо на виборчі дільниці прийде менше 50 відсотків виборців.

«Референдум може привести до того, що ми станемо підлеглим державою, що залежать від іншої країни, – заявив Іванов. – Ми станемо державою тільки за назвою, а не по суті ».

Низька явка ускладнює спроби прем’єр-міністра Македонії Зорана Заева переконати законодавців підтримати зміни в Конституції, необхідні для реалізації угоди з Грецією. Для внесення поправок до Конституції необхідно, щоб їх підтримали дві третини законодавців.

Відповідно до Конституції Македонії, явка на референдумі повинна становити не менше 50 відсотків, щоб його результати носили обов’язковий характер. Однак уряд Заева стверджує, що референдум має консультативний характер. Це означає, що уряд може інтерпретувати його результати як відображення громадської думки незалежно від явки.

Купить билеты на поезд по Украине proizd.ua – приложение в AppStore скачать.