Великобританія і ЄС починають переговори про умови «Брексіта» в Брюсселі

БРЮССЕЛЬ – Міністр у справах «Брексіта» Девід Девіс в понеділок приступає до переговорів в Брюсселі про вироблення умов виходу Великобританії з ЄС і визначенні параметрів її відносин з континентом на найближчі покоління. Пройшов майже рік з того дня, як британські громадяни шокували самих себе і сусідів, проголосувавши за розрив з основним торговим партнером. Близько трьох місяців тому прем’єр-міністр Тереза ​​Мей оголосила про початок дворічного зворотного відліку до «Брексіта», який повинен відбутися в березні 2019 року. Однак про майбутнє відносин сторін майже нічого не можна сказати з певністю.Навіть власне політичне виживання Мей опинилося під загрозою через 10 днів після виборів, на яких вона втратила більшість в парламенті. Девіс, який на відміну від Мей давно вів кампанію за вихід з ЄС, зустрінеться з головним переговірником ЄС Мішелем Барньє, який раніше був міністром в уряді Франції. Зустріч починається в штаб-квартирі Європейської Комісії в середині дня в понеділок. Планується, що після закінчення семигодинних переговорів делегацій сторін Девіс і Барньє проведуть спільну прес-конференцію.

Офіційні особи обох сторін не покладають особливих надій на великі досягнення в результаті одноденних переговорів. Дипломати Євросоюзу сподіваються, що ця перша зустріч, а також саміт в Брюсселі 22-23 червня за участю Мей, яка, втім, не буде вести переговори з європейськими лідерами, дозволять поліпшити атмосферу після декількох колючих заяв сторін.

«Тепер починається важка частина роботи, – сказав Девіс, зазначивши, що розраховує на досягнення угоди, яке буде працювати для обох сторін. – Ці переговори часом будуть важкими, але ми будемо використовувати конструктивний підхід ».

Барньє, який захоплюється альпінізмом, провів вихідні в рідних Альпах, «щоб набрати силу і енергію для довгого шляху». Ухвалення Девісом порядку переговорів у понеділок привело деяких чиновників ЄС до думки, що уряд Мей може погодитися з уявленнями Брюсселя про те, як повинні проходити переговори.

Який «Брексил»?

Поразка Мей на виборах призвело до нових чвар серед консерваторів за європейським питання, які її попередник Девід Кемерон сподівався припинити, призначивши референдум. Підсумки виборів залишили лідерів в ЄС в розгубленості з приводу плану Мей про «глобальної Британії», який більшість з них вважають повною дурістю.

Хоча прихильники «Брексіта» підтримували запропонований Мей план чіткого виходу з єдиного ринку і митного союзу, міністр фінансів Філіп Хеммонд і інші підтримали заклики бізнесу до менш жорсткого «Брексіту» і збереженню тісних митних зв’язків.

З огляду на невдоволення в еврофільской Шотландії і нестабільної Північної Ірландії, якій загрожує перспектива нового кордону ЄС, що проходить через розділений острів, «Брексил» створює нові загрози для цілісності Сполученого Королівства.

Він стане перевіркою винахідливості тисяч державних службовців, які мають за що залишилися 649 днів до 30 березня 2019 року розібратися зі справами, пов’язаними з 44 роками перебування Великобританії в складі ЄС. Одна з головних тривог учасників переговорів в понеділок, принаймні з європейської сторони, полягає в тому, що угоди досягнуто не буде і Великобританія опиниться в підвішеному стані.

З цієї причини Брюссель хоче приділити пріоритетну увагу гарантіям прав 3 мільйонів громадян ЄС, які знаходяться в Великобританії, і виплаті десятків мільярдів євро, які, на думку ЄС, буде повинен Лондон до моменту виходу.

З огляду на, що і в ЄС проживає мільйон вихідців з Великобританії, Мей також хоче укласти угоду про їхні права, хоча позиції сторін в якійсь мірі розходяться. У той же час згода оплатити «рахунок за Брексил» може викликати більш гостру реакцію.

Брюссель також чинить опір вимогам Великобританії про проведення негайних переговорів про майбутню угоду про вільну торгівлю. ЄС вважає, що це питання має бути відкладений принаймні до досягнення спільної угоди про умови розлучення, яке в ідеалі має бути укладена до кінця цього року. У будь-якому випадку, як кажуть представники ЄС, Лондон, схоже, більше точно не знає, яке торговельну угоду йому потрібно.

Однак лідери ЄС, включаючи канцлера Німеччини Ангелу Меркель і президента Франції Еммануеля Макрона, не мають наміру йти на поступки Великобританії, які можуть спонукати інших наслідувати її приклад.

За «Брексил» проголосували 52 відсотки британських виборців. Результати референдуму викликали побоювання за долю Євросоюзу, яке постраждало від кризи євро і розколу в поглядах на реакцію щодо хаотичної імміграції. Але обрання ярого Єврофіт Макрона і перемогу його партії на парламентських виборах у неділю відродили оптимістичні настрої в Брюсселі.