НАТО і Москва: напруженість у відносинах в контексті президентства Трампа

Після того, що сталося в 2014 році насильницького захоплення Криму Росією і Москва, і НАТО розмістили війська і військову техніку вздовж тих же рубежів, що і в період «xолодной війни». Тим часом як напруженість у відносинах між ними досягла найвищого рівня з тих пір.

Аналітики попереджають, що росте і небезпека військової конфронтації.

Росія розмістила ракети «Іскандер», здатні нести ядерну зброю, в Калінінградській області – на кордоні з Польщею і Литвою – країнами, що входять до складу НАТО. Зенітні ракетні комплекси C-400 були розміщені Москвою уздовж західних кордонів країни. Там же Кремль регулярно проводить військові навчання.

У відповідь Північноатлантичний альянс привів в стан підвищеної готовності війська чисельністю 300 тисяч чоловік, розмістивши сили прикриття в країнах, розташованих уздовж потенційної лінії фронту.

Після вторгнення Росії до Криму контакти між НАТО і Росією істотно ускладнилися, що додатково збільшує можливість випадкової ескалації конфлікту, попереджає колишній офіцер інформаційної служби НАТО в Москві Джон Лоу, в даний час є співробітником дослідного центру Chatham House.

«Мені здається надзвичайно важливим існування механізмів, що дозволяють військовим відомствам спілкуватися в разі потреби. Обидві сторони напевно знають про те, наскільки велика в нинішній ситуації можливість будь-якого нещасного випадку », – зазначає Лоу.

Цены на отдых в Арабских Эмиратах 2017 Туры в ОАЭ из Алматы из Казахстана по лучшим ценам.

Найближчими місяцями НАТО розмістить додаткові інтернаціональні війська (їх чисельність становитиме 4000 осіб) в странax Балтії та Польщі. За словами Лоу, основний принцип колективної оборони НАТО знаходить сьогодні нове життя.

«НАТО, якщо завгодно, починає з самого заснування в тому, що стосується обороноздатності Альянсу, – пояснює експерт. – Такі речі не відбуваються відразу ». На мій погляд, найважливіше тут доказ політичної волі », – підкреслює він.

Перемога Дональда Трампа у виборах в листопаді США визвалa невизначеність в питанні про те, як основним силам НАТО доведеться діяти надалі.

У 2016 році США витратили на оборону 66 мільярдів доларів; на другому місці знаходиться Великобританія, військові витрати якої складають менше однієї десятої від цієї суми. Обраний президент США Дональд Трамп висловив сумніви в доцільності подібних витрат для США. За словами експерта з Росії з британського Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) Сари Лейн, Москва спостерігає за розвитком подій з інтересом.

«Колективна оборона, на мій погляд, по крайней мере, психологічно була величезним стримуючим фактором для Росії. Трамп може змінити стан речей, якщо заявить, що не стане приходити на допомогу союзникам по НАТО в разі, якщо вони не будуть витрачати двох відсотків бюджету на оборону », – пояснила Сара Лейн.