Античні пам’ятки Пальміри знову руйнуються ІГІЛ

Екстремісти «Ісламської держави» зруйнували в стародавньому сирійському місті Пальміра пам’ятник світової архітектури – комплекс Тетрапілон, а фасад Римського театру практично знищили. Про це повідомив Рейтер в п’ятницю 20 січня з посиланням на главу департаменту старожитностей і музеїв Сирії.

Постраждалі пам’ятники античної культури входять в число об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова охарактеризувала варварські дії як військовий злочин.

Незважаючи на анонсоване раніше Росією і урядом Сирії наступ на Пальміру, ІГІЛ продовжує утримувати над нею повний контроль. Нагадаємо, бойовики-ісламісти вдруге відбили місто у сил Асада в грудні. До цього російські військові організували в будівлі римського амфітеатру концерт симфонічного оркестру під керуванням Валерія Гергієва.

Тим часом, після падіння Алеппо багато експертів вважали, що події в Сирії будуть розвиватися інакше.

Директор Центру аналізу близькосхідних конфліктів Інституту США і Канади Олександр Шумілін оцінив нинішній стан в зоні конфлікту як «повне завмирання бойових дій з боку всіх, крім ІГІЛ і пов’язаних з ним угруповань».

«А там, де йде протистояння між урядовими військами і повстанцями, спостерігається перегрупування сил, – додав він в інтерв’ю« Голосу Америки ». – Тому що є припущення, що армія Асада готується до походу на Ідліб і іншим великим операціям, в тому числі в напрямку Пальміри ».

Поки ж все в основному чекають, чим закінчиться зустріч в Астані, вважає Олександр Шумілін. На його думку, для Росії однією з найважливіших складових її участі у військовій операції в Сирії є досягнення пропагандистського ефекту. Цим і було обумовлено взяття Пальміри.

«Головне – показати гарні кадри по телебаченню, – підкреслив він. – Тому що досягти на практиці врегулювання в Сирії поза широкого міжнародного контексту неможливо. А раз так, то потрібно доводити свою участь в операції, вселяти, що там здобували важливі перемоги при мінімальних втратах ».

Така, на погляд політолога, загальна концепція Москви.

Ініційовані Росією, Туреччина і Іраном мирні переговори по Сирії в Астані заплановані на 23 січня.

У свою чергу, провідний науковий співробітник Інститут світової економіки і міжнародних відносин РАН, кандидат філософських наук Марат Муртазін в коментарі «Голосу Америки» констатував, що боротьба з ІГІЛ – завдання з довгостроковою перспективою рішення.

«І не варто спокушатися, що із взяттям Алеппо вся територія Сирії буде звільнена від бойовиків екстремістських угруповань, – продовжив він. – Все не так легко і просто ».

За словами сходознавця, успішно проведена контратака ІГІЛ на Пальміру наочно показала, що «якщо десь вибуло, то десь прибуло».

«Повернення Пальміри здавалося більше пропагандистським жестом, аніж реальною спробою змінити ситуацію, – зауважив він. – І коли справа торкнулася пам’ятників культури, світове співтовариство, природно, усвідомило, що проблема ІГ залишається цілком актуальною для Сирії, так і для Іраку. Іракський уряд і пешмерга намагаються взяти Мосул, але так і не можуть завершити цю операцію, незважаючи на десятикратне перевагу в силах ».

Тому, з точки зору Марата Муртазіна, очевидно, що боротьба з ІГІЛ буде вестися ще довго в умовах перемир’я, яке намагається зараз зробити висновок Сирія за участю Росії, Туреччини та Ірану.

Як повідомили в п’ятницю міжнародні ЗМІ, віце-прем’єр Туреччини Мехмет Шимшек заявив на економічному форумі в Давосі, що Анкара поки не буде наполягати на врегулюванні сирійського конфлікту без участі президента Башара Асада. При цьому він підкреслив, що вина за триваюче кровопролиття, яке забрало кілька сот тисяч життів, повністю лежить на Асада. Незадовго до цього Росія і Туреччина провели першу спільну операцію в Сирії.

Олександр Шумілін пояснює зближення Москви і Анкари тим, що їм вдалося налагодити взаєморозуміння з низки життєво важливих для Туреччини проблем, пов’язаних із забезпеченням її безпеки в прилеглих до кордону районів Сирії і недопущення створення в регіоні державного утворення курдів.

«Плюс до цього важливу роль тут зіграли напружені відносини Анкари з Вашингтоном, – уточнив він. – Невідомо, як все буде при Трампа, але негатив, пов’язаний з політикою Обами, просто штовхав Ердогана в обійми Путіна ».

Як здається експерту, поки союз Москви і Анкари виглядає досить стійко, але стратегічно їхні інтереси в Сирії все-таки будуть розходитися. Тому що збереження Асада при владі – це гарантія увічнення конфлікту, а Туреччини це не потрібно більше інших, так як вона є сусідами з Сирією, резюмував він.

За оцінкою Марата Муртазіна, Росія і Туреччина просто шукають позитивні для себе моменти в готуються переговорах в Астані. Але він вважає, що реальні інтереси кожної зі сторін можуть багато в чому бути протилежними.

Фасадные системы в Киеве и Одессе eco-fasad.com.ua/fasadnye-sistemy монтаж фасадных систем.