60 років Будапештському повстанню

Радянські війська жорстоко придушили повстання, яке почалося зі студентських протестів. Угорщина готується відзначити 60-ту річницю повстання проти комуністичного режиму, яке почалося 23 жовтня 1956 року. Однак революція була розчавлена гусеницями радянських танків: при цьому загинули близько 2 800 угорців і 700 радянських військовослужбовців.

Студентські протести в Будапешті почалися в другій половині дня 23 жовтня і вже до вечора переросли в збройне повстання. Міхалі Надь друкував революційні брошури в підвалі однієї з лікарень Будапешта. «4 листопада СРСР ввів в Угорщину такі великі сили, що не було ніяких шансів їм протистояти. З цієї причини, замість того, щоб брати участь в перестрілках, ми намагалися випускати листівки », – пояснює він.

Група патріотів, в яку входив Надь, була арештована, її лідер був пізніше страчений. Надя засудили до шести років в’язниці. Через три з половиною роки йому запропонували амністію. Під час укладення, він ділив камеру з Арпадом Генцен – згодом президентом Угорщини з 1990 по 2000 рік.

Комуністична влада Угорщини звинуватили Генца в державній зраді і засудили до довічного ув’язнення. У 1963 році його амністували – Угорщина тоді намагалася налагодити відносини з Заходом. Після перших вільних виборів 1990 року, парламент Угорщини обрав Генца президентом республіки – це поклало край чотирьом десятиліттям комуністичного правління. Пізніше Гьонц був повторно обраний головою держави.

Учитель Ендре Ебінгер, якому тепер 84 роки, також брав участь у революції. Він відмовився викладати через те, що біля входу в школу стояв радянський танк. Його заарештували і засудили на шість років.

«Я сказав, що не почну урок фізики, поки танк буде там стояти. Після цього мене звинуватили в підбурюванні », – згадує Ебінгер.
Історик Ласло Йорши раніше працював в Інституті історії Угорської революції 1956 року, заснованого в 1990-м і скасованого рішенням уряду Угорщини в 2012 році.

Йорши стверджує, що «мотором» революції 1956 року була внутрішня інтелектуальна опозиція правлячої Угорської партії трудящих.

«Група інтелектуалів початку рух проти тоталітарного режиму в 1953 році. Без них революція не була б настільки радикальною », – зазначив Йорши.

Після введення в Угорщині режиму військової поразки, страйки та протести все одно тривали протягом декількох тижнів: повстання було остаточно придушене лише в січні 1957 року.
Близько 200 тисяч угорців втекли з країни, не менше 225-ти були страчені – в тому числі колишній глава держави Імре Надь, комуніст, який став демократом.

Комуністи залишалися при владі в Угорщині до 1989 року.

Бутик свадебных платьев, свадебные платья киев купить по лучшим ценам.