Глобальне потепління: нові факти

3453453Протягом вже декількох років учені ведуть моніторинг танення крижаного покриву Гренландії. Льодовик площею понад півтора мільйона квадратних кілометрів – другий за розміром у світі після Антарктики. Разом ці масиви зберігають більше 99 відсотків прісної води на Землі. Для того, щоб визначити швидкість танення льодів, а також те, куди саме надходить прісна вода, вчені розробили незвичайний інструмент.

… До спини цієї кільчастої нерпи прикріплений спеціальний датчик. Тварина випускають під крижаний покрив гренландського фьорда Ілуліссат. У пошуках їжі нерпа може пірнути на глибину до п’ятисот метрів, де прилад визначить параметри температури та вмісту солі у воді.

Ця інформацію отримає супутник, який передає дані метеостанції на даху Університету Нью-Йорка. Розповідає еколог в Університеті Нью-Йорка Девід Холланд:

«Причина, по якій вчені прагнуть заміряти параметри водного середовища на такій глибині поряд з льодовиками, полягає в тому, що відразу видно стан води – крижана, або на межі точки замерзання, або ж вона на кілька градусів тепліше».

Чим холодніше вода, ті більша ймовірність, що льодовик буде рости. Однак якщо вода тепліше норми, льодовик буде продовжує танути, поступово підвищуючи рівень світового океану.

Рут Моттрам з Данського метеорологічного інституту пояснює:
«Дані з супутників говорять про те, що крижаний покрив щорічно втрачає більше, ніж регенерує. Тобто відбувається поступове танення ».

Датчики на нерпу прикріплюються за допомогою особливого клею. Через рік він розчиниться без шкоди для тварини.

Учені повідомляють, що в цілому Гренландія втрачає більше льоду, ніж регенерує. З 1840-го року швидкість танення зросла на 60 відсотків, при цьому саме потужне прискорення відбулося в останні десять років.

За словами співробітника Геологічного товариства Гренландії та Данії Дірка ван Аса, «навіть якщо тільки одна десята льодів розтане за найближчі сто років, зміна рівня світового океану, викликаного цим процесом, стане серйозною проблемою для значної частини населення земної кулі».

Вчені сподіваються, що нові дані, отримані за допомогою нерп, стануть додатковим стимулом до вироблення нової політики щодо клімату.

Центр зрения и офтальмологии, офтальмологическая клиника Киев – Днепропетровск Оптимед.