FireChat: на зв’язку без мобільних мереж та Інтернету

 43647565Безкоштовний додаток FireChat для телефонів на базі Android та iOS, дозволяє користувачам, що знаходяться в безпосередній близькості один до одного, обмінюватися повідомленнями без підключення до мобільних мереж та Інтернету.

У Гонконзі, де наприкінці вересня активісти руху #OccupyCentral або «Зонтичної революції» зайняли діловий район міста, FireChat став найбільш популярним засобом комунікації між протестуючими. Щодня FireChat, рекомендований лідерами гонконгського протесту на випадок відключення зв’язку властями, викачує понад 100 тисяч осіб, і це число постійно зростає. Про це кореспонденту Російській службі «Голосу Америки» розповів розробник програми Станіслав Шалунов, випускник мехмату МДУ ім. Ломоносова, який переїхав з Росії в США в 1999 році.

Першими можливості FireChat оцінили студенти в Тайвані, що протестували проти рішення уряду про укладення суперечливого торгового угоди з континентальним Китаєм в березні 2014 року, коли програма тільки з’явилося.HollyDolly

«Як ми можемо судити, гонконгські студенти дізналися про FireChat від тайваньських», – розповів Шалунов.

З червня 2014 FireChat почали встановлювати користувачі в Іраку, де влада обмежує доступ до Інтернету з метою боротьби з бойовиками «Ісламської держави».

«У країнах, де трапляються кризові ситуації і обмежений доступ до мобільних мереж та Інтернету, кількість завантажень FireChat різко зростає. Часто про кризи ми дізнаємося з статистики, а вже після читаємо в новинах, що в тому чи іншому місці відбуваються протести і конфлікти », – каже Шалунов, нині – головний інженер компанії Open Garden в Сан-Франциско.

За словами Шалунова, FireChat працює на основі технології, близької до технології мереж mesh, що дозволяє телефонам створювати тимчасовий доступ в Інтернет, що перетворює телефони в роутери, де кожен новий підключається розширює мережу.

«Телефони з’єднуються один з одним, користуючись усіма системами зв’язку, які в них є. Після цього вони користуються всіма цими мережами, щоб передавати повідомлення », – каже Шалунов, за плечима якого розробки, використовувані Apple для оновлення програмного забезпечення та мережах BitTorrent, на які припадає до 15-20% глобального трафіку в Інтернеті.

Однак найбільше додатком користуються в США з тієї простої причини, що в Америці найбільше користувачів мобільних телефонів. Пустунів відзначає, що FireChat є технічним інструментом, який має багато областей застосування.

Наприклад, додатком можна користуватися в поході: «Якщо є кілька наметів, розставлений табір, це хороше рішення залишатися на зв’язку в місцевості, де немає стабільної мобільного зв’язку або вона повністю відсутня».

Чати з усього світу

Додаток являє собою чати, в які може приєднатися будь-який користувач, як і створити власний. Після початку протестів в Гонконзі, розробники FireChat додали нову функцію, яка дозволяє спостерігати за чатом на відстані.

«Людям цікаво, що відбувається в інших країнах світу. До цього чати в додатку були прив’язані до регіону і мови з міркувань, що користувачеві цікаво те, що до нього ближче. Але ми додали можливість невелику кількість груп бачити здалеку. Це дає можливість людям, що знаходяться поза Гонконгу, заглянути і краєм ока дізнатися про що відбувається там », – каже Шалунов.

В даний час користувачі можуть обмінюватися публічними повідомленнями, як у соціальних мережах Twitter або Instagram. Не виключено, що в додаток буде додана функція приватного листування, якої в даний час немає. Остання версія додатка, випущена після початку протестів в Гонконзі, також включає функцію підтвердженого користувача, як в Facebook або Twitter.

«У Гонконзі була ситуація, коли в місті невідомо ким розпускалися чутки, і люди були зацікавлені отримати якусь можливість довіряти якимось користувачам більше», – пояснює Шалунов.

Одна з переваг додатки – урядові органи не можуть блокувати доступ до повідомлень, які передаються в мережі, створеної користувачами. Таким чином, додаток дає користувачам з континентального Китаю, де уряд строго контролює Інтернет, можливість дізнаватися про події в Гонконзі.

Атлас-декор представляет резьба по дереву – декор из дерева.