Останній шанс на приватизацію

У москвичів, які не приватизували своє житло за 20 років, для прийняття рішення залишилися лічені дні. Як повідомляють в столичному департаменті житлової політики і житлового фонду, заяви на оформлення муніципального житла у власність прийматимуть до 28 лютого, а в перший день весни приватизація буде закінчена. Де і як за цей час здати документи без нервів і черг, розповімо в цьому матеріалі.

20 років на роздуми
Безкоштовна приватизація житла в Росії стартувала в 1993 році, тобто 20 років тому. У перший раз російські власті відвели на неї час до 2007 року, а потім двічі продовжували термін. Спочатку москвичі, бажаючі приватизувати житло, займали чергу з ночі, для того щоб потім встигнути здати документи. Однак поступово з’явилася інша тенденція, коли в останній місяць перед настанням дати закінчення безкоштовної приватизації кількість бажаючих різко збільшувалося. Саме це стало причиною неодноразового перенесення дати X. Наприклад, в Москві в березні 2010 року, коли здалася фінішна пряма, кількість звернень в реєструючі органи різко збільшилася. Так, у Москві всього за рік число заяв зросла з 99 000 до 162 000. Згідно з даними Россреестра, аналогічна ситуація склалася і зараз. Так, за дев’ять місяців 2012 року в Росії було приватизовано порядку 610 000 квартир, у той час як за весь 2011 року – тільки 304 000.HollyDolly

Своїми очима
Незважаючи на лякаючі офіційні дані зростання числа бажаючих приватизувати житло, зараз ажіотажу навколо закінчення терміну приватизація немає, а документи можна здати без особливих складнощів. У цьому ми переконалися самі, побувавши в багатофункціональному центрі (МФЦ) за адресою проспект Маршала Жукова, д. 35, кор. 1. просп. Маршала Жукова, 35, корп.1К слова сказати, для зручності подачі документів на приватизацію або для отримання консультації з даного питання, в Москві діє 46 МФЦ.

У відділенні, куди ми прийшли подавати документи, черги не було. Працювати фахівці починають з 8 ранку, а закінчують о 8 вечора. Всього в центрі розташовано шість віконець, в яких приймають документи і ввічливо відповідають на всі питання. Для початку необхідно заповнити заяву про приватизацію, шаблон якого лежить у відкритому доступі на сайті уряду Москви. Майбутньому власнику житла крім заяви, необхідно мати при собі оригінал та копію паспорта. Якщо у квартирі прописані інші члени сім’ї, то в багатофункціональний центр повинні прийти всі, захопивши з собою аналогічний набір документів. Якщо хтось не хоче брати участь у приватизації житла, то ця людина повинна письмово оформити свою відмову від приватизації.

Крім заяви та паспортів необхідна письмова згода на приватизацію повнолітніх. У пакет необхідних документів також увійде договір соціального найму, розширена виписка з будинкової книги, а також довідка, яка свідчитиме, що право приватизації житла не було використано вами раніше. Все це можна отримати в районом відділенні БТІ. Відзначимо, що довідка знадобиться тільки тим, хто отримав квартиру після 1 вересня 1991 року.

Після того, як буде написана заява на приватизацію та передано співробітникам МФЦ, ваша місія завершена. Потім співробітники багатофункціонального центру передають вашу заяву в департамент житлової політики, де воно обробляється протягом місяця. Якщо у департаменту виникнуть питання, то він може запитати у вас інші додаткові документи. У тому випадку, якщо нічого підозрілого виявлено не було і все в порядку, через місяць документи відправляють в Росеестр Москви, де вони можуть проходити перевірку протягом місяця-двох. На виготовлення свідоцтва про власність йде ще близько тижня. У Москві загальний строк розгляду та оформлення паперів скорочений до 30 робочих днів. Такі ж обмеження діють у ряді інших регіонів.

Фінішна пряма
На цей раз російські власті не збираються продовжувати термін приватизації житла, відзначаючи, що якщо за цей час люди не надумали стати власниками, значить їм зручніше жити за договором соціального найму. До слова сказати, зараз в Держдумі на розгляді знаходяться два законопроекти – про безстрокову приватизації та, про її продовження на п’ять років. Однак шанси на те, що дані проекти буде затверджено, мізерно малі.

Після скасування приватизації буде сформований фонд соціального житла, а то якщо продовжувати цю процедуру до нескінченності і всі державні квартири перейдуть у часту власність, то незаможним просто ніде буде жити. Відзначимо, що всього за 20 років, тільки в Москві було приватизовано близько 20 млн квартир. Поки в муніципальній власності залишається понад 500 000 житлових приміщень.

Після 1 березня всі черговики зможуть отримати житло тільки за договором соціального найму. Відзначимо, що такою квартирою можна користуватися безстроково, при цьому можна прописати туди своїх родичів. Таке житло можна обміняти, але не можна продати. Найважливіший «плюс» такого житла – знижений ставки комунальний платежів. Мешканці таких квартир платять за спеціальними тарифами, крім того, у них немає необхідності платити податок на майно.

У тієї та іншої сторони приватизації є як свої плюси, так і мінуси. Тому кожен росіянин вирішує це питання по-своєму, от тільки якщо раніше держава давала другий і третій шанс на зміни рішення, то зараз у росіян залишилися лічені дні для того, щоб прийняти єдине правильне рішення, яке не підлягатиме оскарженню.