Діда Хасана і Япончика вбили за однією схемою

У центрі Москви пострілами кілера убитий чоловік, якого вважали головним бандитом Росії. Уродженець Грузії, курд за національністю, Аслан Усоян отримав свій перший термін вже у віці 19 років. У радянські часи в Тбілісі він обкладав даниною підпільних цеховиків. Його кримінальний псевдонім – Дід Хасан. Похорони пройшли на Хованському кладовищі в Москві. Хотіли було відвезти тіло в Грузію, але про “зеленому коридорі” не домовилися. Про злочин і злочинах – кореспондент програми “Вести-Чергова частина”.
На прощання з Асланом Усояном в Москву, за оперативними даними, до цих пір з’їжджаються учасники різних ОЗУ, які хочуть проводити в останню путь свого кримінального патрона. Діда Хасана застрелили в минулу середу, біля чорного входу в ресторан “Старий Фаетон”.
У Аслана Усояна стріляли з будинку, що розташований навпроти ресторану. Кілер заздалегідь вибрав цю точку. Справа в тому, що вікна відразу трьох під’їздів дивляться на чорний вхід ресторану. Але тільки з одного боку стрільбі не заважають дерева.
Кілер чекав жертву. Коли Аслан Усоян вийшов зі своєї машини, пролунали постріли. Поранення отримала й офіціантка ресторану. Вбивця випустив шість куль з автомата “Вал”, який стоїть на озброєнні спецпідрозділів. З такого ж у червні 2009-го був убитий міністр внутрішніх справ Дагестану Адільгерея Магомедтагірова. Тоді замовлення виконували співробітники спецназу МВС.
На місці, з якого стріляли в Усояна, знайдені гільзи, розкладний стільчик, недопалки і відбиток долоні. Мешканці будинку розповіли, що нічого підозрілого не бачили. Але всі прекрасно знали, хто такий Дід Хасан.
Передбачувані вбивць зафіксувала камера спостереження. На кадрах – двоє чоловіків з великим пакетом заходять у під’їзд, а третій – так званий “маячок” – веде спостереження з вулиці. Злочинці знали, що ресторан “Старий Фаетон” був офісом Аслана Усояна. Тут він приймав гостей та “вирішував питання”. Ресторан, мабуть, був єдиним місцем, де у кілера був шанс виконати отримане замовлення.
У 2010 на Аслана Усояна вже робили замах. Дід Хасан був важко поранений, але вижив, значно посилив охорону і переїхав жити в Підмосков’ї. Багато тоді заговорили про війну злочинних кланів.
“Все потихеньку підходило до того, що ось цей конфлікт, який виникав між Усояном і злочинним співтовариством, повинен був знайти свій результат, – міркує шеф-редактор газети” Столичний кримінал “Ерік Котляр -. Його намагалися вгамувати, його намагалися напоумити, йому говорили – “Зупинись, твій час минув, заспокойся” Він ні в яку назадню не йшов “..
Аслан Усоян почав свій шлях у злочинному світі в 19 років. Останній тюремний термін відбув в 1984 році і свого злодійського статусу не приховував. Головним ворогом Усояна з 2008 року називають Таріела Оніані на прізвисько Таро. Зараз він – в колонії. Їх конфлікт почався, коли соратник Діда Хасана – Шакро Молодий – потрапив в іспанську в’язницю. Усоян разом з Оніані намагалися поділити бізнес ув’язненого. У якийсь момент у протистояння втрутився В’ячеслав Іваньков (він же – Япончик) і встав на сторону Усояна.
Оніані спробував залагодити конфлікт на так званій сходці і запросив туди Япончика. Але на зустріч, яка проходила на Пирогівському водосховищі, приїхали оперативники. Поліцейським вдалося затримати 39 так званих “злодіїв у законі”. За деякими даними, Япончику цього не пробачили. Снайпер вистрілив у В’ячеслава Іванькова, коли той виходив з ресторану “Тайський слон”. Від поранення в живіт Япончик вмирав кілька місяців. Похорон авторитету пройшли з великою помпою.
Незабаром був убитий інший авторитет – Шабтай Калмановіч, який, можливо, і стояв за замахом на Япончика. Таким чином почався новий виток кримінальної війни.
“Якщо ви звернете увагу – один і той самий почерк, – зазначає колишній адвокат В’ячеслава Іванькова Марк Крутер -. І Япончик виходив зі свого улюбленого” Тайського слона “, і Дід Хасан – .. З свого улюбленого ресторану Це було очікувана подія Усоян був такий фігурою, яка комусь серйозно перешкодила “.
Є ще одна версія. За нею – у Аслана Усояна був конфлікт з новоявленими авторитетами, які в кінці грудня-2012 влаштували зустріч в Об’єднаних Арабських Еміратах і вирішували долю Діда Хасана. Керували зустріччю, за оперативними даними, Джемал Мікеладзе, Мераб Сухумі, а також Ровшан Джанієв. Останній відомий тим, що почав свій шлях у злочинний світ, застреливши вбивцю свого батька прямо в залі суду. Ось і у вбивстві Аслана Усояна головним мотивом могла бути помста. За деякими даними, Усоян позбавив злодійського статусу одного з авторитетів.
“Для сотні присвячених авторитетів ніякої інтриги не було, – переконаний заступник директора Агентства журналістських розслідувань Євгеній Вишенков -. Всі чудово розуміли, що це рішення прийняв Мераб Сухумі разом зі своїм другом Ровшану Азербайджанським А вже хто там виконував -. Це вже питання оперативно-слідчих заходів “.
Вже відомо, що багато авторитети з ворогуючих кланів покинули Москву. Але зараз всі задаються питанням, що буде з кланом самого Діда Хасана.
“Усоян не настільки був дурний, щоб біля нього нікого не було, – міркує колишній слідчий з особливо важливих справ при Генеральному прокурорі СРСР, адвокат Володимир Калініченко -. Тож сказати, що угруповання ось так от розпадеться, – так я в це ніколи не повірю . І що зараз побіжить усе його солдати, – теж не повірю “.
Прихильники Аслана Усояна вже активізувалися. Відразу після вбивства вони під наглядом озброєної автоматами охорони провели зустріч у столичному ресторані “Порто”, а на наступний день стало відомо ім’я наступника Діда Хасана. Ним став племінник Аслана Усояна – Дмитро Чантурія.
Вже ясно, що поряд з офіційним розслідуванням злочину кримінальний світ проведе своє. За правилами, встановленими в злочинному середовищі, ніяких так званих розборок до похорону бути не повинно, так що переділ сфер впливу і нові розправи можуть початися вже наступного дня.HollyDolly