В Україні провалилася спроба скопіювати російську реальність

У минулий четвер Верховна Рада України так і не змогла приступити до обговорення закону номер 2450, який регламентує правила проведення мітингів та інших масових зібрань. Документ під назвою “Про порядок організації і проведення мирних заходів” з’явився на світ в 2008 році, проте до цих пір був тільки прийнятий за основу і не дістався до другого читання. Противники закону стверджують, що він копіює російське законодавство і загрожує фактичною забороною мітингів.

Згідно 2450-му, організатори мітингів повинні повідомляти органи місцевої влади про захід не пізніше ніж за два робочих дні, причому влади мають право заборонити збори через суд. За російськими мірками, це цілком ліберальний підхід, однак для багатьох українців, у житті яких мітинги та інші акції протесту, починаючи з 2004 року, посіли особливе місце, сам факт того, що будь-які збори потрібно буде погоджувати, нехай і у вигляді повідомлення, здається позамежним.

Крім цього, в законі забороняється участь в мітингах іноземців та ув’язнених. Громадським організаціям України не сподобалися пункти закону, що стосуються місць, де можна проводити мітинги. Зокрема, їх не влаштовує, що, крім об’єктів підвищеної небезпеки, природних об’єктів і, наприклад, злітно-посадкових смуг, збиратися заборонено в “інших місцях, визначених законом”. Це дозволяє створити такий перелік заборонених місць, що опозиціонерам залишиться мітингувати хіба що на власних кухнях.HollyDolly

Сумнівною, на думку правозахисників, виглядає і редакція статті закону, яка зобов’язує організатора мітингу (при його наявності) або уповноваженого учасника “спонтанного мирного зібрання” повідомляти правоохоронні органи або місцеві влади про дату, час, місце і мету проведення “спонтанного мирного зібрання”, а також про заходи, які необхідно вжити для забезпечення проведення “спонтанного мирного зібрання”. Це, вважають критики законопроекту, повністю виключає саме поняття спонтанності масових заходів.

Українська Гельсінська спілка з прав людини не влаштувало положення закону, згідно, з яким масові збори не повинно “перешкоджати реалізації прав і свобод інших осіб”. Російська практика також показує, що це формулювання можна використовувати для заборона чого завгодно і де завгодно. Дане положення, заявили правозахисники, нівелює статтю 11 європейської Конвенції з прав людини (право на мирне зібрання) і фактично йде врозріз з відповідною статтею Конституції України (стаття 39).

6 вересня під стінами українського парламенту зібралося близько ста людей, які закидали будівлю Ради туалетним папером, скандували “Ні-2450!” і повісили на паркані розтяжку: “Ми не раби, раби – не ми”. Крім акції в Києві, в інших містах України також пройшли аналогічні заходи під назвою “Останній мирний протест”. Їх учасники вимагали зняти з порядку денного законопроект номер 2450 до отримання висновків Венеціанської комісії. Документ був відправлений міжнародним експертам за вимогою 150 громадських організацій на минулого тижня, і відповідь поки не прийшов.

Однак навряд чи ці, в принципі, не самі масові протести зіграли вирішальну роль у тому, що депутати Ради у підсумку в черговий раз відклали закон в довгий ящик. Депутати від опозиції спочатку виступали проти прийняття цього документа, а реанімувати його представники Партії регіонів, мабуть, вирішили перед парламентськими виборами не псувати собі карму остаточно. Тим більше що ще незрозуміло, кому після 28 жовтня знадобиться виходити на мітинг.

Якщо подивитися, проаналізувати цей закон, він повною мірою клонує федеральний закон РФ про мітинги і демонстрації. Тобто, фактично, слово в слово, єдине, що деякі тези, які занадто грубі, звідти викинуті. І що цікаво, команда, яка при владі, вона хоче прийняти закон на обмеження, звуження можливості впливати на що-небудь опозиції, тобто тих, хто неугодний владі. Не хочу робити висновків, але цікавий факт: закупівля водометів і автозаків для міліції, перед тим розширення повноважень та підпорядкування внутрішніх військ президенту, 17 тисяч відеокамер хотіли закупити і встановити в місцях масового скупчення людей у ??Києві. Ряд цих обставин викликає запитання.
Голова правління “Коаліції учасників Помаранчевої революції” Сергій Мельниченко
Те, що даний законопроект (поки) особливо не потрібний правлячій партії, побічно підтвердив і представник президента Віктора Януковича у парламенті, депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко. “Я переконаний, що цей законопроект не буде в четвер поставлено на розгляд Верховної Ради”, – заявив парламентарій в середу, додавши, що його колеги “штучно не педалюють і не проштовхують цей закон”.

За словами депутата, навіть якщо б документ вирішили внести до порядку, “регіонали” ініціювали б перенесення обговорення, оскільки раніше було вирішено розглядати його одночасно з законопроектом номер 10569, внесеним самим Мірошниченко. Цей документ передбачає приведення законодавства України у відповідність з положеннями номери 2450 у разі його прийняття. Він також дещо пом’якшує відповідальність за несанкціоновані мітинги, зокрема, замінює арешт штрафом. Але документ, підготовлений Мірошниченко, ще не пройшов перевірку в профільному комітеті і взагалі бозна коли буде готовий до затвердження.

Не сподобався номер 2450-й і комуністам, також представляють правлячу коаліцію. “Цей законопроект є проблемним. Він стосується прав громадян. Тож, я думаю, Верховна Рада абсолютно вірно перенесла його розгляд. Думаю, будуть вноситися певні зміни, щоб можна було говорити про його розгляді та прийнятті”, – заявив представник фракції КПУ Ігор Алексєєв.

Незважаючи на настільки стриману реакцію правлячої більшості, опозиція поквапилася оголосити зняття закону з голосування своєю перемогою. “” Перемога локальна, але суттєва. Спасибі всім, хто дотримав спробу проштовхнути проект нахрапом. Тепер важливо протриматися до надходження відповіді венеціанка “, – написала у своєму Facebook 26-й номер виборчого списку Об’єднаної опозиції Леся Оробець. У свою чергу, представник” Нашої України – Народної Самооборони “Володимир Ар’єв вважає, що закон не був прийнятий, тому що суспільні організації “організували тиск з боку Заходу”. “Якщо влада буде загрожувати новий Майдан, вони приймуть закон до виборів”, – заявив депутат газеті “Сегодня”.

Говорячи про закон 2450, представники опозиції іменують його не інакше як “закон Єфремова” (Олександр Єфремов – голова фракції Партії регіонів, що вніс документ на друге читання), проте він був внесений до парламенту в 2008 році урядом нинішньої ікони опозиції – Юлії Тимошенко. Як тоді було сформульовано, “з метою врегулювання суспільних відносин, пов’язаних із здійсненням та захистом права на свободу мирних зібрань”. Документ за два роки зазнав змін, але факт залишається фактом: чотири роки тому він був потрібен тим, хто перебував при владі, як, мабуть, потрібен правлячим колам і зараз.

Мабуть, “регіонали” мають бути вдячні Тимошенко за таку спадщину. У свій час Олександр Єфремов назвав закон номер 2450 “найбільш демократично написаний законопроект на цю тему за весь час незалежності нашої держави”. Але відноситься цей вислів, як ви розумієте, до років, коли при владі вже був Янукович. З іншого боку, не виключено, що правляча партія сконцентрується на законі, розробленому Мірошниченко, адже бажаного можна домогтися і не безпосередньо, а шляхом нескладних махінацій із законодавчою базою.

Не работает аккумулятор в автомобиле ? Хотите заказать или купить аккумуляторы обращяйтесь в наш Интернет-магазин.